کارگاه موسیقی

آلبومی پر از نقطه چین...!

نقد و بررسی آلبوم امپراطور

با صدای مهدی یراحی

مهدی یراحی، خواننده ی جوان و با احساسی است که به اعتقاد من بهترین خواننده ی حال حاضر موسیقی پاپ ایران است. ( البته نه به معنای مطلق ) علیرغم اینکه پیش از این فقط یک آلبوم از او شنیده بودیم ولی همیشه و به تناوب کارهایی از او در تلویزیون و سایتهای اینترنتی شنیده ایم.  او مدتی است که آلبوم دومش را  منتشر کرده است به نام امپراطور... این بار قصد داریم به نقد و بررسی قطعات این آلبوم بپردازیم.

 

عطر تو / ترانه سرا: رستاک  / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : زانیار خسروی / میکس: زانیار خسروی

شروع بی مقدمه ی آهنگ نشان از صراحتی دارد که در ادامه متوجه می شویم که این قطعه صرفا قطعه ای برای استفاده در کنسرت ها است. شروع قطعه کمی سردرگمی بین مینور هارمونیک و ملودیک ایجاد می کند ولی در ادامه و در ترجیع بند تکلیف مخاطب خود را روشن می کند و بصورت ملودیک کار خود را دنبال می کند . ترجیع بند عطر تو، نقطه قوت این قطعه است. هم ملودی زیبایی دارد و هم متن ترانه زیباس. تضاد زیبایی در کلمات و مفاهیم وجود دارد که  ترکیب دلنشینی را به گوش شنونده می رساند:

عطر تو، این اتاق و پر کرده

این هوا اون هوای سابق نیست

اون که با بودنت مخالف بود

حالا با رفتنت موافق نیست..!

 به نظر من باید این قطعه کمی زودتر تمام می شد. احساس می شود کمی سیکل آکورد تکراری که هر بار با یک شیرین کاری شنیده می شود چیزی به قطعه اضافه نمی کند. قسمت اول وکال نیز بیشتر شبیه مرثیه است تا یک شروع شاد..

 

امپراطور / ترانه سرا : مونا برزویی / اهنگساز مهدی یراحی / تنظیم : مهدی یراحی / میکس : آرش پاکزاد

پیانو در آغاز ملودی زیبایی را می نوازد که در ادامه ارکستر زهی نیز در حمایت از پیانو قطعه را با لحن زیباتری اجرا می کند سپس در ادامه ریتم مارش نظامی را می شنویم که کاملا برخاسته از نام آهنگ و آلبوم است. ترکیب سازهای بادی برنجی مثل ترومپت با ارکستر زهی حالت حماسی به قطعه می دهد و بشکل کوتاهی در اوج فرود می آید و تک آوایی زنانه اورتور را به خواننده تحویل می دهد :

ناراحتت کردم دم رفتن...

خواستم ناامید بشی از من...

لحن تلخ آهنگ را زیر زبان احساسمان مزه مزه می کنیم. خواننده کاملا مساط و با احساس  می خواند در پس زمنه پیانو نیز کاملا همراهی می کند، در ادامه نیز آرپژ گیتار به قطعه اضافه می شود در قسمت دوم استرینگ  و کر نیز به همراهی خواننده می آیند. به ترجیع بند می رسیم :

تو قلب من یه امپراطوره...

تسلیم میشه چون که مجبوره ...

برو نباید مال من باشی

خواهش نکردم، این یه دستوره...

لازم می دانم در اینجا به متن ترانه نیز اشاره ای داشته باشم. بجز لحن روان و روایت معصومانه ای که در ترانه دارد، استفاده ازکلمات ویژه و جدید و حتی عجیب نیز مهارت های مونا برزویی است که در طی این سالها او را به یک ترانه سرای خاص و ویژه در میان خیل عظیم ترانه سرایان تبدیل کرده است. در این ترانه نیز معصومیت و بزرگواری را در کنار قاطعیت  تجربه می کند  که حتما ادا کردن حق مطلب مثل این ترانه کار سختی است. در ادامه گیتار نیز ملودی ابتدایی پیانو را می نوازد و دوباره در تکرار ارکستر زهی ملودی گیتار را می نوازد تا به قسمت دوم خواننده برسیم :

نفرین به این وجدان بیهوده ام

ای کاش من خودخواه تر بودم

غرورمن این بار حق داره

دنیا به من خیلی بدهکاره...

در این قسمت نیز پیانو در قسمت اول و در ادامه استرینگ خواننده را همراهی می کنند، فقط در قسمت انتهایی تا رسیدن به ترجیع بند خواننده می خواند :

از من به تو پنجره ای وا نیست

وقتی که خوشبختیت اینجا نیست

ریتم سکوت می کند و صدای کر خواننده را همراهی می کند. مجددا به ترجیع بند می رسیم ولی گویی دوست داریم در تمام این آهنگ به ترجیع بند برسیم و قطعه پس از ترجیع بند پایان می یابد.

 

دیدار / ترانه سرا : امید جامع / ملودی : امید جامع / تنظیم : زانیار خسروی /   میکس : زانیار خسروی

نوای گیتار که با شمردگی خاصی ملودی اصلی را می نوازد آغازگر اورتو این قطعه است. در بخش دوم با یک پاساژ زیبا وارد ریتم و باس و آکورد های Side Chain می شویم که ملودی گیتار را همراهی می کنند. خواننده می خواند : هنور همونم که می خوای ...هنوزم عاشقت موندم... در این قسمت عناصر آکومپانیمنت کمتر هستند و در قسمت دوم مجددا این اجزا به قطعه اضافه می شوند. تا ترجیع بند که خواننده می خواند :

اونی که عاشقت بود

تنها نفس نفس زد..

اونی که هر کسی رو

غیر از تو ساده پس زد...

بعد از ترجیع بند نوای ساکسیفون که همان ملودی گیتار را به شکل دیگری زیبا می نوازد... در قسمت بعدی خواننده می خواند:

آسون نبود یه عمری بی تو تنها

به امید یه فردا که باتو روبرو شم...

ملودی زیبایی را در این قسمت می شنویم که متصل می شود به ترجیع بند که در ابتدا بدون Bass   و ریتم  و سپس ریتم و باس هم به آن اضافه می شود. در انتها نیز بداهه ی  زیبایی از ساکسیفون می شنویم .

  

میراث / ترانه سرا: روزبه بمانی / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : هومن نامداری / میکس : آرش پاکزاد

اورتور این قطعه با ملودی گیتار آغاز می شود. اورتور کوتاه است و به خواننده می رسیم :

روزای خوبی پشت این روزای من نیست

حس می کنم احساسمو از دست دادم

تم کلی ملودی تکراری است و مشابه این ملودی را بارها در ترانه های قدیمی ترمعین و محمد اصفهانی و هایده شنیده ایم. صدای خوب خواننده متن زیبای ترانه و تنظیم بجا نتوانسته که این قطعه را شاخص کند. فط بخاطر اینکه تم اصلی فضایی که باید باشد نیست. حتی گیتار باس زنده و فلوت عربی استاد پرویز وزیری هم نتوانسته از دست ملودی تکراری فرار کند. با نهایت احترام به عوامل تولید کننده،به اعتقاد من این قطعه نباید در این آلبوم قرار می گرفت.

 

مسافر پائیزی / ترانه سرا : امید فراقی زاده / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : اشکان ابرون / میکس :آرش پاکزاد

فضای الکترونیک و تعلیقی بسیار کوتاه شنونده را کنجکاو شنیدن ادامه قطعه می کند:

یه پائیز دیگه بازم تو راهه...

بازم چشام به راه تو سیاهه...

همچنان در همان فضای خوب  هستیم که در قسمت دوم ریتم خلوتی نیز به قطعه اضافه می شود. همه چیز به اندازه است.

تا ترجیع بند :

برگرد... تنم دوباره با عشق تو تب کرد

بازم نبودت حالمو بد کرد برگرد...

ملودی زیبا و تنظیم هوشمندانه  و خوانش درست این فضا همه و همه از این قطعه یک قطعه ی خوب و شنیدنی ساخته است. ملودی ساکسیفون نیز کاملا انتخاب درستی برای این قطعه بود. در بخش دوم نیز خواننده می خواند:

همه سهم من از خزون همینه...

بشینم روز و شب به انتظارت

صدای پیانو الکتریک انتخاب شاعرانه ای برای این قسمت است. بعداز این قسمت نیز مجددا به ترجیع بند می رسیم و در انتها مجددا فضای الکترونیک و صدای رعد و برق و باران پایان بخش این قطعه است.

 

از خودت خبر خبر بیار / ترانه سرا : رستاک /  ملودی : رستاک / تنظیم : مهدی یراحی / میکس : آرش پاکزاد

گیتار الکتریک و ریتم  آغازگر قطعه اند.. صدای سوت و سرفه ی خواننده کمی فانتزی به قطعه داده است. خواننده می خواند :

از خودت خبر بیار آفتاب داره غروب می کنه

از خودت بیار عطر تو هوا رو خوب می کنه...

این قطعه با فواصل و استاندارهای Jazz  ساخته شده و تمام الگوی های این گونه از موسیقی در آن رعایت شده است. کاش می شد چیزی به الگوهای قطعه اضافه می شد تا تنظیم کمی از این حالت در بیاید چرا که نمونه های بسیار قوی تر در این سبک را غولهای جز خوانده اند و اجرا کرده اند. خواننده بسیار خوب قطعه را خوانده است، تنظیم بی نقص است، اما چیز که بنظر من مهم است اینست که این قطعه مال مهدی یراحی نیست...و کاراکترهای لازمه ی اینطور قطعات را ندارد. این قطعات توسط گروه کیوسک و رستاک و اینطور خواننده ها بیشتر به آدم می چسبد.

  

باهم نبودیم / ترانه سرا : زهرا عاملی / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : هومن نامداری / میکس : آرش پاکزاد

فضایی الکترونیک بهمراه پیانو آغازگر اورتور قطعه اند که در ادامه ملودی محزونی را ویلن می نوازد. خواننده می خواند :

ما هیچوقت باهم نبودیم

اتاقمون از هم سوا بود...

اما کسی اینو نفهمید

این راز بین ما دوتا بود

متن ترانه و بیان موضوع ترانه با رعایت چارچوب های سفت و سخت ممیزی ها کاری بزرگ و ستودنی است.

در پس زمینه ی این  متن پیانو همراه خواننده است .در قسمت دوم هم همین ملودی را بهمراه ریتم و باس می شنویم

تا برسیم به ترجیع بند :

من زخم می زدم قبوله

اما تو هم مرهم نبودی

هر بار رفتی خواب بودم

هر بار برگشتم نبودی

ملودی ترجیع بند به مانند متن ترانه تلخ و گزنده است... خواننده بخوبی قطعه را می خواند. مجددا به ملودی ابتدایی باز می گردیم ولی با متن جدید:

این خونه ارامش نداره

با اینکه چیزی کم نداریم

یک عمر بامن بودی اما

ما بچه ای از هم نداریم

و قطعه بهمان شکلی که آغاز شده بود با پیانو و همراهی استرینگ پایان می گیرد. بنظر من این قطعه جزو قطعات شاخص این آلبوم است. نوازندگی پیانو و خلوت بودنی که هوشمندانه انتخاب شده، فواصل مناسبی که فضای زیر صدای خواننده را زینت می بخشد و روند منطقی تنظیم به لحاظ دینامیکی از نقاط قوت این قطعه هستند.

 

 سازش / ترانه سرا : روزبه بمانی / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم هومن نامداری / میکس : آرش پاکزاد

 

باز هم پیانو شروع کننده قطعه است بهمراه ویلن سوزناکی که در ادامه با پیانو به سوال و جواب می پردازد. لحن هندی – تبتی ویلن حس خاصی به  اورتور نسبتا طولانی قطعه می دهد. این قطعه تیتراژ پایانی برنامه ماه عسل 92 بود که البته به اعتقاد من اثرگذارتر از تیتراژ پایانی سال قبل آن ( هرجای دنیایی... ) نبود.

 

یه چیزی بگو / ترانه سرا : امیر علی بهادری / ملودی : امیرعلی بهادری / تنظیم : زانیار خسروی / میکس : زانیار خسروی

قطعه با پاساژ و وارد شدن ریتم House شروع پر قدرتی دارد. بعداز ملودی Lead اورتور فرود می آید. خواننده می خواند:

ازم می گذری

نگات می کنم

سکوت کردی و

صدات می کنم

این قسمت برخلاف این نوع موسیقی ها که ترجیع بند محور هستند، ملودی خوبی دارد. روند تکمیلی قسمت اول با اضافه شدن باس و ریتم کامل می شود تا به ترجیع بند برسیم:

یه چیزی بگو که عذاب نبود تو کم شه برام

خودتو بده کن منو دلزده کن بیفتی از چشام...

یه چیزی بگو که نفهمم داری می شی ازم جدا

ولی هر چی بگی بازم عاشقتم مثه دیوونه ها

باز هم  دقیقا ملودی ابتدایی رو می شنویم و سپس قسمت بعد را می شنویم:

داری فاصله می گیری از من و قلبی که بعد تو خالی می مونه...

در این قسمت فقط و Kick باس خواننده را همراهی می کند و مثل روال طبیعی همین سبک تنظیم ها در قسمت دوم ملودی آرپژ و آکورد ها به قطعه اضافه می شود. در ادامه نیز ترجیع بند را می شنویم و مجددا ملودی ابتدایی  با کمی تغییر به این شکل که بدون ریتم نواخته شده و سپس ریتم نیز به آن اضافه می شود. در انتها هم مجددا ترجیع بند را می شنویم و قطعه به پایان می رسد.

 

 زمستون / ترانه سرا : رستاک / ملودی : رستاک / تنظیم : هومن نامداری / میکس : آرش پاکزاد

 

آرپژ های گیتار و فلوت ریکوردر زیبای هومن نامداری بهمراه صدای Bells من را به یاد کار معروفی از Lorena Mc Night می اندازد.   بعداز این اورتور شیرین به خواننده می رسیم :

بادی که گندمزار و عاشق کرد

ماهی که با برکه نمی خوابه

ابری که بارونو نبخشیده

خورشیدی که دیگه نمی تابه

گیتار و Bells زیرصدای خلوت و هوشمندانه ای را اجرا می کنند. کم کم Shaker  و عناصر جزیی از ریتم اضافه می شود. تا ترجیع بند :

حال عجیبی دارم این روزا

ابری شدم نزدیک بارونم

چند تا بهارو بر نمی گردی؟

چند سال در گیر زمستونم

لازمست که  به  ترانه زیبای این قطعه هم اشاره کنم که عنصر تصویرسازی (Imagination ) را به شکل زیبایی در متن خود دارد.  درقسمت بعد هم متن بالا خوانده می شود و به ترجیع بند می رسیم:

این زمستونم به یاد تو می مونم

برف و بارونم به یاد تو می مونم

هرچی می تونی نیا و تلافی کن

من تا می تونم به یاد تو می مونم

در قسمت اول قطعه با شکل عادی خود پیش می رود و در تکرار حضور ناگهانی Power Chord  گیتار الکتریک و تغییر ساختار تنظیم به سبک راک  تنوع زیبایی به قطعه می دهد. در ادامه نیز گیتار الکتریک ملودی ترجیع بند را به شکل دیگری می نوازد و موسیقی فرود می آید وگیتار آکورد ها را ادامه می دهد و نریشن فاطمه سمنانی را می شنویم  که ترجیع بند را زمزمه می کند و قطعه با این شکل پایان می یابد.

 

هرجای دنیایی... / ترانه سرا : روزبه بمانی / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : فرزاد فتاحی / میکس : فرزاد فتاحی / آرش پاکزاد

این قطعه که به اعتقاد من از بهترین کارهای مهدی یراحی است تیتراژ سال قبل برنامه ماه عسل بود. اورتور پیانو آغازگر قطعه است. البته بستر اصلی این قطعه همان پیانو است. خواننده می خواند :

هرجای دنیایی دلم اونجاست...

من کعبه مو دور تو می سازم

من پشت کردم به همه دنیا

تا رو به تو سجاده بندازم...

ملودی بالارونده و متن ترانه ی زیبا، ساده و عمیق روزبه بمانی نیز از نقاط قوت این قطعه هستند. در ادامه پیانو مجددا ملودی را می نوازد و دودوک در لحظاتی همراهی می کند. مجددا خواننده می خواند :

گاهی پرستیدن عبادت نیست

با اینکه  سر رو مهر می ذاری

گاهی برای دیدن عشقت

باید سراز رو مهر برداری

 مصرع های این ترانه هرکدام مانند ضرب المثل به یاد ماندنی هستند و زیبا... و خواننده هم به خوبی از پس اجرای قطعه بر آمده است.

 

 امشبم گذشت / ترانه سرا : امید جامع / ملودی : امید جامع / تنظیم : زانیار خسروی / میکس : امیرمیلاد نیکزاد

 

بدون اورتور و با صدای خواننده وارد قطعه می شویم:

امشبم گذشت.. من ندیدمت

چشم به راهتم  تا رسیدنت

در بخش دوم Kick و Hi hat  به قطعه اضافه می شوند. همینجورکه ملودی ها و ترانه ها جدید می شوند، قطعه هم چیزی برای اضافه کردن دارد. Sidechain  نیز در بخش بعد اضافه می شود. تا ترجیع بند :

از کدوم مسیر رد شدی گلم

بی تو هر نفس غصه می خورم

بعداز ترجیع بند ملودی را با صدای Leadمی شنویم که حالا دیگر سبک اختصاصی تنظیم کننده اش شده است. بعد از ملودی مجددا خواننده می خواند :

چی شده بگو دلخوری ازم

از تو بگذرم حرفشم نزن

در قسمت بعدی نیز در فضایی الکترونیک بدون ریتم ادامه قطعه را می شنویم این کار به دلیل ایجاد دینامیک بیشتر تا رسیدن به ترجیع بند بود که مجددا به همان شکل اجرا می شود و باز هم ملودی می شنویم که با همان ساختار ولی شکل ملودی با ملودی قسمت قبل فرق دارد. در ادامه مجددا ترجیع بند را می شنویم و قطعه با ترجیع بند به پایان می رسد.

 

 فراموشی / ترانه سرا : روزبه بمانی / ملودی : مهدی یراحی / تنظیم : مهدی یراحی / میکس : آرش پاکزاد

 

آرپژ های گیتار آغاز گر قطعه اند و نوای سوزناک کمانچه  اورتور قطعه را تشکیل می دهند. به اعتقاد من  این قطعه نیز مانند قطعه " میراث" حق مطلب در موردش ادا نشده. سبک تکراری و تنظیمی که در واقع تنظیم نبود فقط یک آکورد در گیتار و بداهه هایی که در جواب خواننده کمانچه می نوازد را نمی توان تنظیم نامید!

 

            نکات پایانی

  • آلبوم امپراطور در کل آلبوم خوبی بود و عوامل بسیار قوی در تولید این اثر نقش داشتند. همان هایی که امروز به اسم نقطه چین می شناسیمشان!!! به دوستان ارشاد هم پیشنهاد می کنم که این رویه ی کودکانه را ترک کرده  و با واقعیت ها کنار بیایند. چرا نباید کسی که می خواهد ترانه سرای قطعه امپراطور را بشناسد باید با اسم دیگری غیر از ترانه سرا مواجه شود و چرا جلوی اسم ترانه سرای  قطعه ی" هرجای دنیایی" که بارها قبل از اذان مغرب از تلویزیون پخش شده و  از معنوی ترین آثار پاپ است باید نقطه چین باشد. و همچین باقی دوستان...
  • تعداد زیاد تراک های یک آلبوم نشان دهنده ی سخاوت تولید کننده است اما نه به قیمت پائین آمدن کیفیت قطعات، چیزی که متاسفانه در این آلبوم شاهدش بودیم. قطعات " میراث " و " فراموشی " جزو قطعاتی بودند که به اعتقاد من لزومی نداشت در این آلبوم باشند.
  • مهدی یراحی خواننده بسیار توانایی است که قدرت بخوبی خواندن هر قطعه ای را دارد. ولی  بعضی قطعات در عین خوب اجراشدن کار را از یکدستی دور کرده بودند. بعنوان مثال قطعه " از خودت خبر بیار "  همه چیز قطعات جدا جدا خوب بودند ولی بعنوان یکی از تراک های این آلبوم کمی دور از انتظار بود. شاید خودِ رستاک  و یا حتی گروه کیوسک گزینه ی مناسب تری برای خواندن این قطعه بودند.
  • قطعات " امپراطور " " مسافر پائیزی" " باهم نبودیم"  " زمستون"  " یه چیزی بگو " و هرجای دنیایی " از قطعات خوب این آلبوم بودند. برای یک آلبوم 13 تراکه 6 قطعه ی خیلی خوب نشان دهنده ی موفقیت خواننده و سایر عوامل  آن آلبوم است. به مهدی یراحی و دوستان همکارش تبریک می گویم. امیدواریم که در آلبوم بعدی بهتر از قبل باشند و  همچنان خاطره ساز  لحظات مخاطبانشان باشند.

/ 1 نظر / 29 بازدید
امیر هوشنگ

سلام به شما که باحوصله قطعات رو تفسیرکردید. هرچند خیلی از اصطلاحات تخصصی اونو نفهمیدم ولی خواندم. این صدا برایم خاطراتی را زنده میکند. از شما ممنونم و این متن رو تقدیمتون می کنم. امیدکه پذیرا باشید: دوست یعنی خود من اگر از دل بنوازم نی دلتنگی را مار اگر باشد دوست سر برون آورد از ظرف عجیب مرتاض شاید او نیش زبانش تیز است ولی از نای نی غمگینم می کند همدردی با آنکه ندارد دستی می کند رقص بسان مستی تو بیا دوست من من تورا می خواهم به همین نام که اینک هستی